Piriteknoloji Çanakkale
Piriteknoloji Eğitim Hizmetleri Teknoloji ve Ticaret LTD. ŞTİ.
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

3 Boyutlu Tasarım ve Prototip

Fikriniz var peki ya 3 boyutlu tasarım, prototip ? Fikrinizi 3 boyutlu tasarıma dönüştürmek, prototip hazırlamak istiyorsanız içeri buyrun.


Onur ATAK
Onur ATAK
3 Boyutlu Tasarım ve Prototip

3D / 3 Boyutlu Tasarım Nedir?

İngilizce 3D (3 dimension) , türkçe 3B ( 3 boyut) olarak karşımıza çıkmaktadır.  3D Tasarım (CAD) bilgisayar vb. elektronik ortamlar kullanılarak canlı/cansız bir nesnenin üç boyutlu matematiksel modelinin geliştirilmesine/çizilmesine/tasarlanmasına denir. Fikirleri, projeleri hayata geçirmeden önce uygulanması gereken ilk basamaktır. Bir nesne 3 boyutlu olarak tasarlandıktan sonra imal edilmesi daha kolaydır.

Prototip Nedir?

Prototip, bir ürünü piyasaya sürmeden veya kullanıma hazır hale gelmeden ürünü anlatan, işlevini gösteren gerçek bir 3D/3B ürün simülasyonudur. Prototipler gerçek ürünü yansıtacak şekilde, benzer malzemeler ile küçük ölçekli yada birebir ölçekli olarak üretilirler. Tasarım sürecinin en önemli aşaması prototiplemedir.

İster kendinizi anlatın, ister ürünü anlatın, isterseniz fikrinizi prototip yapalım. 3 boyutlu tasarım günümüzde bir çok alanda hızlı üretim, prototip geliştirme, parça üretimi gibi bir çok alanda imdadınıza koşuyor.

Üretim ve planlama maliyetlerini düşürmek, büyük masraflardan kaçınmak için 3 boyutlu ortamda tasarlanmış fikirler, küçük ölçekli prototiplere dönüştürülerek gelecek problemleri ön görmeyi, maliyetleri tahmin etmeyi kolaylaştırıyor. Ayrıca 3D tasarım ve baskı hizmetleri sayesinde proje taslak aşamasında iken kullanılacak malzeme doğrultusunda doğru ve tutarlı sonuçlar ortaya konularak sürdürülebilir yol haritası ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

Doğası gereğince bir malzemeyi üretmek için önce kalıp yapmak, üretim yöntemi çerçevesinde ürün ortaya koymak uzun, zahmetli ve pahalı bir yoldur. 3 boyutlu tasarım ve 3 boyutlu baskı makineleri sayesinde çok daha kısa sürede ihtiyacınız olan ürünü ihtiyacınız kadar üretebilir yada seri üretim için gerekli alt yapıyı, kalıbı hazırlamanıza yardımcı olur. Özellikle piyasada bulamayacağınız bir ürünü hızlıca üretebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Bulunamayan parçalar nedeniyle ürününüzün atıl duruma düşmesini engelleyebilirsiniz.

Bilgisayar destekli 3 boyutlu tasarım yardımıyla tasarımınızın/ürününüzün dayanım testlerini yapabilir ya da işlevselliği test edebilirsiniz. Test sonuçları doğrultusunda iyileştirmeler yaparak maliyetleri düşürebilirsiniz.

Biz Ne Yapıyoruz?

3 Boyutlu tasarım ortamlarını kullanarak sizin için fikrinizi tasarıma dönüştürüyoruz. Gerektiğinde 3 boyutlu yazıcılar kullanarak prototipinizi üretiyoruz. İhtiyacınız doğrultusunda prototip için elektronik veya mekanik aksamlarını tasarlıyor, gerçek ürünü yansıtacak hale getirmek için altyapı hazırlıyoruz.

Örneğin küçük el aletleri, kullanışlı parçalar/aletler, piyasada artık bulunmayan parçalar, özgün makine ya da otomasyon tasarımları vb. sizin için tasarlıyor, üretiyor, kalıp hazırlama aşamalarını kolaylaştırıyoruz.

3 boyutlu ortamda statik stres testi3 boyutlu ortamda tasarlanmış parçanın cnc ile talaş alma simülasyonu3 boyutlu ortamda hazırlanmış İHA/Drone tasarımı

3 boyutlu ortamda üretime hazır gözlük prototipi

  • Okunma Sayısı: 999