Piriteknoloji Çanakkale
Piriteknoloji Eğitim Hizmetleri Teknoloji ve Ticaret LTD. ŞTİ.
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

Peki Google'da bizi görecek mi?

Çok güzel web sitesi yaptırdınız, her şey harika. Peki siteye kim girecek? Nerden bulacaklar sizi? Kartvizitte veya şirket arabası arkasında yazan web adresinden mi? Hiç sanmıyorum. Google, Yandex, Bing gibi sitelerin aramalarında çıkmıyorsanız geçmiş olsun.


Bilal TÜRK
Bilal TÜRK
Peki Google'da bizi görecek mi?

- Sevgili hemşehrilerim, bugün web aramalarında bulunma açısından tarihi bir gündür. 
- Ne bakımdan tarihi bir gündür? Ne yani hacker saldırısından mı kurtuluyoruz.

Efendim çok sevdiğim vizontele filminin malum sahnesi ve repliği ile oluşturduğum bu yazıya nüktedan bir giriş yaptım. Videoyu merak edenler https://www.youtube.com/watch?v=wJm_qRAwsPA adresinden izleyebilir. Biz gelelim asıl konumuza. 

 

Tamam güzel bir web sayfası yaptırdınız ama google'da nasıl üst sıralarda çıkacaksınız? Birçok firma, şirket veya şahıs belirli bir ücret karşılığı size web sayfası yapar ama kimse google'da birinci sırada çıkmayı vaadetmez. Hani birinci olmasanız bile ile ilk sayfada çıkmak bile bazı arama kelimeleri için büyük başarı olacaktır. Peki nasıl olacak? Madde madde anlatmaya çalışacağım. 

1- Özgün içerik:

aaah nerde eski günler. mesela tenis masası aramasında birinci mi çıkmak istiyorsun, web sayfasının altına 1 punto büyüklüğünde beyaz zemin üstüne beyaz yazı ile 1000 kere tenis masası yaz, google kaynak html kodlarına bakınca desin ki, aaa burda 1000 kere tenis masası yazıyor demek ki bu site bu konu ile çok alakalı, hemen birinci sıraya taşısın. O günler çok geride kaldı. Herhalde milattan önce 500de falan öyle oluyordu bu işler. Şimdi değişti. Google artık özgün içerik istiyor. Öyle sağdan soldan kopyala yapıştır yazılar, içerikler ve resimler iş yapmıyor. Google senin bulduğun yazıyı zaten senden önce bulup indexlemişti. Var olan bir yazıyı alıp siteye koyup google'da çıkmayı beklemek tereciye tere satmak olur. O nedenle işinizle alakalı düzgün yazı yazacaksınız. Anlatacaksınız. 

2- İnsan gibi düşünen Google:

İnsanlar karşısında biri varmış gibi arama yapmaya alıştılar, mesela falanca çamaşır makinesi alınır mı? diye yazıyor google'a. İşin daha da ilerisi, bu ifadeler yavaş yavaş klavye ile yazmaktan sesli aramaya geçiyor. Yani google asistan, siri gibi uygulamalar sayesinde, kankasına soru sorar gibi arama yapıyor insanlar. Haliyle içeriklerinizde buna göre düşünmeniz lazım. Tenis masasını kaliteli kılan unsurlar diye bir başlık atmaktansa kaliteli tenis masası nasıl anlaşılır? diye başlık atıp yazı yazmanız gerekiyor. 

3- Site link ve içerik yapısı:

Sitenizde h1 (heading, başlık 1), h2 ve h3ler çok düzgün yapılandırılmış olmalı. Yazılarınızda kalın italik gibi unsurlar ile önemli kısımları vurgulayabilirsiniz. Bu hem kullanıcının hem de google'ın hoşuna gidecektir. https://www.seobility.net/en/seocheck/ adresinden sitenizin seo puanını öğrenebilirsiniz. Aşağıda müşterilerimizden Aida-Swings firmasının seockecker puanını görebilirsiniz. 

4- Zaman ve güncellik:

Sitenizi google belirli aralıklarla ziyaret eder ve bulgularına göre ziyaret sıklığını değiştirir ve sizin konumunuzu günceller. Mesela sitenizi yaptıktan 1 ay sonra google geldi siteyi indexledi. 1 ay sonra yine geldi siteye bi de baktı ki aaa bu site 1 aydır aynı, demekki pek önemli ve hareketli bir site değil diyor ve site ziyaret sıklığını 2 aya çıkarıyor. (Süreler net değil, ama anlaşılsın diye net sayı veriyorum). Tersi bir durum olduğu zaman, yani googleın siteyi 2.ziyaretinde içerik artmışsa google diyor ki aaa bu site baya değişmiş daha sık geleyim ve üst sıraya taşıyayım. Dolayısıyla siteye sürekli içerik girmeniz gerekiyor. Googleda istediğiniz konuma gelmeniz 6 ay veya 1 yıl sürebilir. Sabır ve süreklilik lütfen. 

5- Mobil uyumluluk: 

Siteniz kesinlikle mobil uyumlu olmalı. Hatta masaüstü siteyi birkaç yıl sonra boşverebilirsiniz bile :) Site 2 saniyenin altında açılmalı. Google pagespeed insightstan 90 üstü puan almalı. https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=TR bu adresten istediğiniz sitenin hızını test edebilirsiniz. Aşağıda müşterilerimizden Aida-Swings web sayfasının hız puanını görebilirsiniz. 

6- Backlink: 

Sitenize referans olan, sitenize link veren hiçbir yer yok mu? ah canıııım kıyamam, çok tatlııııı. Google diyor ki madem siten çok güzel, çok içerikli falan, eee o zaman başka siteler sana neden link vermiyor? Bir nevi kefil arıyor google. Tam eski esnaf kafası. Senin senetlere bir memur kefil olsun diyor. Özetle backlink ne kadar çoksa o kadar iyi olur. Haber sitelerine, bloglara falan reklam verip backlink skorunuzu yükseltebilirsiniz. İçerikleriniz kaliteli ise zaten birileri sizden bahseder. Forumlarada link verilir. Böylece backlink skorunuz yükselir. 

7- Sosyal Medya: 

Hem twitter, linkedin, facebook, instagram, youtube gibi ağlarda sayfanız olacak hem de web sayfanızda o sayfalara atıfta bulunacaksınız. Google siteye geldiği zaman, sizin sosyal medya sayfalarını da keşfedecek, sonra gidip ordaki takipçi beğeni, gönderi sayısına bakacak. Ona göre size puan verecek. Offf çok zor iş, ben mesleği bırakıp Ege'de bir sahil kasabasına yerleşmeye gidiyorum :) 

8- Konuşalım

Google istiyor ki bol bol konuşalım. Hatta konuşmanın sonunda sen kapat, yok yok sen kapat diye mevzuyu uzatalım. İşin teknik boyutu şu, Google diyor ki, herşeyi benim bulmamı bekleme, sen de bana anlat, konuşalım. Nasıl olacak bu? Google Search Console'a kayıt olunacak, site haritası yüklenecek, site ziyaretleri, google'ın bulduğu site hataları düzeltilecek. Google Business'a kayıt olunacak, haritada işaretlenecek, ordan gelen yıldızlı puanlamalar ve yorumlar dikkate alınacak, yorumlara cevap yazılacak. Google'a ben burdayım, senle çalışmak istiyorum diye gaz verilecek. 

 

Eveeet biz yazımın daha sonuna geldim. Daha anlatacak çok şey var ama kahvem bitti. Sormak istediğiniz hususlar olursa bize yazın efem. Sağlıcakla kalın, pandemi günlerinde sosyal mesafe, maske kullanımı, hijyen konularına dikkat edin, yoksa mazallah Zeki Müren sizi görür mü bilmem ama siz Zeki Müren'i görebilirsiniz. 

  • Okunma Sayısı: 667

Piri Teknoloji

3 Boyutlu Tasarım ve Prototip
Onur ATAK
Yüksek SEO puanı ve site hızı
Bilal TÜRK
Teknoloji atölyeleri kuruldu
Muzaffer Özdemir