Piriteknoloji Çanakkale
Piriteknoloji Eğitim Hizmetleri Teknoloji ve Ticaret LTD. ŞTİ.
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

Yüksek SEO puanı ve site hızı

Web sitesi tasarımı bugünlerde herkes yapabilir. Ama arama motorları tarafından indexlenmek için çok daha fazlası gerekli: SEO Mühendisliği


Bilal TÜRK
Bilal TÜRK
Yüksek SEO puanı ve site hızı

Merhabalar, 

Başlıkta da belirttiğim gibi web sayfası tasarımı artık çok kolay. Hatta wix, godaddy gibi bedava yöntemleri var. Biraz daha işten anlayan biri iseniz, yani veritabanı, ftp nedir biliyorsanız wordpress ya da joomla bir web sayfası kurabilirsiniz. Ortaya neler çıkabileceğini başlıklar halinde inceleyelim. Web sitesi türlerini anlatırken bıçak türleri ile ilişki kuracağım. Umarım daha iyi anlaşılır. 

1- Wix, godaddy veya hosting sağlayıcıların sundukları ücretsiz web siteleri. 

Çok kolay hazırlanırlar ve bedavadırlar. Teknik beceri gerektirmez.Tabi internet dünyasında bedava peynir sadece fare kapanında bulunur. Oluşturacağınız bir web sayfası sabit içerikli olacaktır ve bu hizmeti size sağlayanlar sağa sola reklam yerleştirebilirler. Kendi web sayfanızda rakip firmanın reklamını görürseniz şaşırmayın. Bu tür siteleri bıçak olarak sınıflandıracak olursak paket pide yanında gelen plastik bıçak olarak sınıflandırmak istiyorum. Bıçak var mı? sorusuna evet cevabını verirsiniz, ama asıl amaç size pideyi satmaktır. 

2- Wordpress, Joomla, Drupal gibi alternatifler

Biraz daha teknik bilgi gerekiyor. En basitinden bir FTP programı ile hostinge dosyaları yüklemeyi ve bir veritabanı oluşturmayı bilmeniz lazım. Açık kaynak kodlu ve çok popüler olan bu yazılımlar bazı güvenlik açıkları ile birlikte geliyorlar. Aslında güvenlik problemi genellikten kaynaklanıyor. Yani özünde güvenli sistemler ama dünya üzerinde milyarlarca wordpress, joomla sayfa olduğu için hackerlar açık bulmak için can atıyorlar. Yani direk hedef tahtasına oturuyorsunuz. Güncellemeleri yapmazsanız veya kullandığınız 3.parti modülleri yazanlar güncelleme yapmazlarsa yandı gülüm keten helva. Geçmiş olsun. Bu tür web sitelerini isviçre çakısı olarak sınıflandırmak istiyorum. Aslında her işi görebilecek şekilde tasarlanmışlardır ama hiçbir işi tam görmezler. Yani ne harika bir testere, ne de harika bir makastır. Ancak ortamlarda hava atmaya yarar. 

3- Native (Safkan) web sayfaları

Gerçek bilgisayar mühendisleri veya programcıları tarafından sadece size özel olarak kodlanırlar. İhtiyaçlarınıza göre hazırlanırlar. Sadece size gerekli olan kodları içereceği için güvenlik sorunu çok azdır. Hızlı çalışırlar. Çünkü her işi görsün diye binlerce gereksiz css ve javascript kodu içermezler. Veritabanları ve yönetim panelleri vardır. İçerik girerek siteyi siz yönetebilirsiniz. Sürekli güncellenen ve artan içerik ise arama motorlarının bayıldığı bir özelliktir. Tam elinize göre tasarlanmış, özel çelikten imal edilmiş bir avcı bıçağıdır. Yapılması istenen ve yapması gereken işi kusursuz yapar. Elinizin bir uzantısı gibi rahat kullanabilirsiniz. İşte böyle bir web sitesi, ofisinizin bir uzantısı gibi olur. Karakterinizi, iş ahlakınızı ve kalitenizi yansıtır. 

Peki iyi bir web sayfası nasıl anlaşılır? 

Artık uçan kaçan animasyonlu, yanar döner web sayfaları tarihe karıştı. Çevirmeli bağlantı gibi çok düşük bir hız için fazla hantal sayfalardı. Artık devir hız devri. Bir web sayfası 2 saniyenin altında açılmalı. Hem de bunu ADSL üzerinden değil, cep telefonu interneti üzerinden yapabilmeli. Sayfanın içeriklerinin (Resim Javascript CSS ve yazı) toplam boyutu da 2mb altında olmalı. İçerikler özgün olmalı. Öyle sağdan soldan kopyala yapıştır olmuyor artık. Google bunu hemen anlıyor. Bir zahmet bilgisayar başına geçip parmaklarınızı konuşturun, kendi işinizi kendi kelimelerinizle anlatın. 

Artık mobil ön planda. Yani web sayfanız nasıl görünüyor diye bilgisayardan bakacağınıza cep telefonundan bakın daha iyi. Çünkü 2019 itibariyle web sayfası ziyaretlerinin yüzde 56sı artık mobil cihazlardan yapılıyor. Bu oran git gide artacak. O nedenle mobil uyumlu bir web sayfası çok önemli. Google bu konuya o kadar önem veriyor ki, tıklanacak objeler arasındaki mesafeyi bile hesaplıyor. Kullanıcı tombul parmakları ile yanlış yeri tıklasın istemiyor. 

Hız 

İstediğiniz web sayfasının hızını google pagespeed ile test edebilirsiniz. 

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr

Bu adresi tıklayın ve web sayfasını yazın. Analiz et butonuna bastığınızda size sitenin hız puanını verecektir. Zahmet edip piriteknoloji.com'u test etmeyin, biz zaten sürekli test ediyoruz. Sitemiz google hız testinden 98 alan bir hız şampiyonudur. 

Peki Zeki Müren (Google) de bizi görecek mi? 

Eeee web sayfanız var gayet şık, ama kim ziyaret edecek? Nasıl ziyaretçi çekeceksiniz? Araçlarınızın arkasına veya kartvizite web adresinizi yazarak mı :) ? bunu da başka bir yazı da anlatacağım. Unutmayın kalite çok zor yakalanan bir unsurdur ve ancak profesyoneller ile çalışırsanız mümkündür. 

  • Okunma Sayısı: 1377